Utrpení trampa Trhače

POZNÁMKY:

Vyskytlo se několik reakcí ohledně Trhačovy vysokoobjemové dřevěné lžice z dávných dob. Sám Trhač už si nic nepamatuje a tak jsem požádal o svědectví šerifa Dana a jeho ženu Tuřína, kteří si pamatují všecko. Všechny informace mi byly předány v průběhu degustace u Koliše na Karláku 17 dne 21.7.2009 v době mezi 20 - 22 hodinou večerní. Jde o zásadní, velmi cenné informace. Byť zatím ve velmi syrové, útržkovité formě:

Dan: " Trhačova lžíce z počátku 80. let min. století byla ukrajinského původu, zdobená barevnými květinovými motivy."

Tuřín:" Měl ji od příbuzných z Ukrajiny nebo z Mongolska. Trhač povídal, že jeho předci z dynastie Su-Cha přijeli z východních stepí na malých chlupatých konících. Je pravděpodobné, že právě oni lžíci přivezli do Evropy k západním Slovanům a Keltům."

Dan: " Když jsem byl na Ukrajině, dostal jsem darem talíř, zdobený květinovými motivy, které nápadně připomínaly - ne, stoprocentně se shodovaly s motivy na Trhačově lžíci.

Starý ukrajinský děda vzpomínal na to, že tyto květinové motivy na lžících se vyskytovaly na předmětech, které přivezly nájezdnické kmeny v 16. století a později (během stěhování národů). Když jsem mu tento motiv nakreslil, potvrdil, že je to přesně ono. To řekl stařec na schodech kostela Vasila Blaženého v Kyjevě. To je jiný kostel než v Moskvě.

Při zmínce o Trhačově lžíci OMONI (ostraha) zbystřili a začali souhlasně přitakávat."

Tolik Dan s Tuřínem dne 21.7.2009 ve sklepě u Koliše. Sám nevím, co si s jejich svědectvím počít. Nicméně jsou to oba maximálně věrohodní lidé bez nejmenšího důvodu vymýšlet si.

Téma Trhačovy lžíce nabývá na monstrózitě a zaslouží si další hlubinné vědecké badání, neboť základy nového vědního oboru - lžicologie - již tímto byly položeny! Před případnými badateli vyvstává olbřímí otázka - kde Trhač ke své lžici přišel!? Dar, dědictví či Selská jizba!? B.


 rovnou na předchozí příběh                                      zpět na seznam dílů                                        rovnou na další příběh